Informacje BK2

Wspólnie z moim kolegą po fachu Pawłem K. widzimy to wszystko tak:

Jak pewnie wiecie, przed długim weekendem czerwcowym Prezydent podpisał ustawę o „Bezpiecznym Kredycie 2%”, na który zdecydowana większość naszych klientów, poszukujących swojego pierwszego M, tak długo czekała.

Dziś mam kolejne dobre wiadomości. W poniższym artykule jest wywiad z prezesem KNF, w którym wypowiada się m.in. o kwestii zdolności kredytowej w „Bezpiecznym kredycie 2%”.  

Pośrednio wynika z niego, że KNF nie ma nic przeciwko liczeniu zdolności kredytowej według:

raty pomniejszonej o dopłatę.

Zaznacza jednak, że ostateczna decyzja należy do banków. To od nich zależy jaka będzie dostępna kwota:

https://businessinsider.com.pl/gospodarka/chcesz-wziac-kredyt-na-2-proc-szef-knf-ujawnia-jak-bedzie-badana-twoja-zdolnosc/974jeh0

Mamy również potwierdzenie z ministerstwa, że wkład własny może być  wyższy niż 20%. Nie może tylko przekroczyć 200 000 PLN. 

Jeśli jednak wkład własny jest niższy 20% i np. wynosi 10%, to suma gwarancji BGK i wkładu własnego nie może być wyższa niż 20%, ani wyższa niż 200 000 PLN.   

Oznacza to, że rodzina może kupić mieszkanie maksymalnie za 800 000 PLN, a singiel maksymalnie za 700 000 PLN.

Na stronie Sejmu wreszcie jest ostateczna wersja ustawy.

https://orka.sejm.gov.pl/proc9.nsf/ustawy/3096_u.htm

Ciekawy jestem czy “niezależna” RPP przypadkiem na najbliższym posiedzeniu zrobi niespodziankę potencjalnym nowym kredytobiorcom i obniży stopę procentową.

Na bazie doświadczeń z poprzednimi programami mieszkaniowymi prym w BK2 powinny wieść banki państwowe PKO BP, Pekao SA, Pocztowy i Alior. Zyski tychże zasilą budżet bardzo, bardzo mocno…

W kuluarach mówi się, że nowa oferta ING będzie konkurencyjna z BK2. Od 26 czerwca bank wprowadza nowe warunki finansowania dla hipotek. WIRON + marża. Wg mojego nosa tam zaniesiemy wnioski wszystkich KL, którzy nie zakwalifikują się do BK2. W ING zdolność na dzisiaj liczą najlepiej.

Życzę Państwu miłej niedzieli, a sobie miłej lektury Ustawy 🙂

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ta strona używa plików cookie w celu zapewnienia najwyższej jakości usług. Dalsze korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie oraz akceptację Polityki Prywatności.
Jak używamy Ciasteczek   
AKCEPTUJĘ