Czy granica wieku emerytalnego ma wpływ na okres kredytowania?

Tak. Banki zaczynają bardzo poważnie brać pod uwagę potencjalną wysokość naszych przyszłych emerytur. Wszystkim wiadomo, że świadczenia emerytalne będą zdecydowanie niższe od naszych obecnych dochodów. Różne źródła podają różne wysokości przyszłych świadczeń. Ja szacuję, że będzie to ok 30% obecnych dochodów. Przyjmijmy, że ktoś otrzymuje wynagrodzenie netto 3 000 PLN. Przyszła emerytura przy takim dochodzie […]

Tak.
Banki zaczynają bardzo poważnie brać pod uwagę potencjalną wysokość naszych przyszłych emerytur. Wszystkim wiadomo, że świadczenia emerytalne będą zdecydowanie niższe od naszych obecnych dochodów. Różne źródła podają różne wysokości przyszłych świadczeń. Ja szacuję, że będzie to ok 30% obecnych dochodów.
Przyjmijmy, że ktoś otrzymuje wynagrodzenie netto 3 000 PLN. Przyszła emerytura przy takim dochodzie prawdopodobnie będzie wynosiła 900 PLN.
Banki stosują obecnie korektę dochodu wnioskodawcy z uwagi na przekroczenie wieku emerytalnego wnioskodawcy w trakcie kredytowania. Z polskiego na nasze: mamy wyższą zdolność kredytową jeżeli okres kredytowania nie przekracza granicy wieku emerytalnego.
Taką korektę stosują już między innymi PKO PB, Pekao SA, Santander…

Przed szereg wyszedł ING.
Bank zmienił procedurę w następujący sposób:
• Jeżeli o kredyt ubiega się kobieta – singiel – to czas kredytowania nie może przekroczyć na dzień dzisiejszy 60-tych urodzin kredytobiorczyni
• Jeżeli o kredyt ubiega się mężczyzna – singiel – to czas kredytowania nie może przekroczyć na dzień dzisiejszy 65-tych urodzin kredytobiorcy
• Jeżeli o kredyt ubiega się mężczyzna i kobieta to czas kredytowania nie może przekroczyć na dzień dzisiejszy 70-tych urodzin kredytobiorcy.
W dużym skrócie osoby starsze już mają trudniej, ponieważ chcąc otrzymać większą kwotę kredytu muszą wnioskować o krótszy okres kredytowania. W przyszłości będą miały jeszcze trudniej.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.